субота, 29 червня 2019 р.

Допис у газеті "Подільське слово" за 28 червня 2019 р.


Подільське слов

Тарас Серба репрезентував свою книжку «Мандрівки рідним краєм»
Краєзнавець, педагог, відомий на Тернопільщині інструктор, суддя 1-ї категорії,член обласної та всеукраїнської комісій Федерації спортивного туризму України, кандидат у майстри спорту зі спортивного туризму, великобірківчанин Тарас Серба може годинами розповідати про свої туристичні мандри Україною та світом, число яких, починаючи з 1986 року, коли Тарас навчався у сьомому класі, сягає вже більше сотні — різної тривалості, протяжності, складності. «Як часто наші люди, витрачаючи значні кошти на далекі подорожі, з часом усвідомлюють, що найкраща — наша українська земля, її природа, унікальна історія, — ділиться Тарас Богданович. — Здійснюючи туристичну мандрівку чи екскурсію, ми робимо світлини на згадку. Нині, завдяки сучасним технологіям, це доступно кожному, хто має фотоапарат чи смартфон. Потім, переглядаючи фото, ловимо себе на думці, що наші краєвиди — чарівні, загадкові, прекрасні! Але в буденному сум’ятті ми цього не помічаємо, не цінуємо. Край, де ми живемо, славний давньою історією та героїчним сьогоденням. Це край загадкових замків та палаців, захоплюючих своєю красою рік, лісових урочищ, каньйонів. А ще — збережених традицій, мудрих і працьовитих людей, творців сучасної історії. Розмірковуючи, куди вирушити у мандрівку, нам часто бракує інформації щодо розміщення краєзнавчих об’єктів, а також немає знань і навичок організації та проведення туристичних походів і екскурсій. Саме про це я намагався розповісти у інформаційно-довідковому виданні «Мандрівки рідним краєм»…
Це — особлива книжка. Вона містить історичну довідку та картографічний матеріал про Тернопільський район, відомості і перелік пам’яток історії та культури, новітньої історії краю, інформацію про проведення змагань із різних видів туризму (пішохідного, велосипедного, спортивного орієнтування), поради з організації і проведення походів, екскурсій, розробки туристичних маршрутів різної тематики та складності, розробки екскурсій, фотографії й картографічний матеріал. Мета видання — популяризація серед населення, особливо молоді, здорового способу життя через активні форми туризму — походи, екскурсії, експедиції.
Дякуючи автору за хорошу ініціативу, адже подібних видань дуже мало або майже немає, голова Тернопільської РДА Олександр Похилий, зокрема, сказав: «Ця книжка цікава та корисна для кожного. Під час навчально-виховного процесу видання стане особливо актуальне для вчителів, керівників гуртків, учнів. За бажання кожен може самостійно доповнити ці матеріали. Книга має бути у всіх школах, бібліотеках району. Готові підтримати фінансово її перевидання, адже вийшла вона невеликим тиражем. Я з цікавістю прочитав «Мандрівки рідним краєм». Обов’язково з дружиною та донечкою пройдемо цими маршрутами, відкриємо для себе історію краю, де живемо і працюємо. Дякую Тарасові Сербі за його працю».
«На території Тернопільського району є унікальні пам’ятки історії. Тут багато цілющих джерел, про які мало хто знає навіть у нашому краї, — продовжив голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко.
— Цю інформаційну прогалину заповнив Тарас Серба своєю книжкою «Мандрівки рідним краєм». Це — дуже цінне видання. Цей гарний початок, вірю, буде мати гідне продовження».
Видання книжки активно підтримав відділ освіти Тернопільської РДА. Його начальник Василь Цаль, вітаючи автора та усіх, хто прийшов на репрезентацію видання, сказав, що основне у туристично-краєзнавчій роботі — живе спілкування з природою, історією, людьми, можливість себе проявити, виховати наполегливість, самостійність, волю до перемоги, здобуття поставленої мети, колективізму, взаємодопомоги, вдосконалення навичок виживання тощо. Школа має допомогти молодій людині підготуватися до самостійного життя. Знання та вміння, здобуті у туристичних подорожах, екскурсіях, мають прикладний характер і можуть бути застосуванні у повсякденному житті та в певних екстремальних ситуаціях. Це — дієвий спосіб оздоровлення, одна з форм проведення краєзнавчо-пошукової роботи, національно-патріотичного виховання.
Репрезентація книжки Тараса Серби «Мандрівки рідним краєм відбулася у затишній залі Великобірківського будинку творчості школяра. На захід завітали учителі й учні Тараса Серби, з якими пов’язує туристично-краєзнавча робота, численні мандрівки та екскурсії. Було про що говорити і згадувати. Тарас Богданович розповів про історію написання книжки, подякував Тернопільській РДА, районній раді, відділу освіти Тернопільської РДА, завдяки яким видання побачило світ. У ході репрезентації присутні оглянули спеціальне туристичне спорядження, яке застосовується у походах, виставку методичних матеріалів, автором яких є Тарас Серба, а також численні звіти про змагання, туристичні подорожі й екскурсії.
Опісля частина гостей взяла участь у велосипедній мандрівці, маршрут якої проліг стежками козацьких звитяг (через села Товстолуг, де є козацька могила XVI ст., Красівка, Дичків, Великі Бірки).
Галина ЮРСА – ТРР «Джерело».
Фото автора.

середа, 26 червня 2019 р.

Мандрівки рідним краєм

              
25 червня 2019 року в приміщенні Великобірківського будинку творчості школяра відбулась презентація книги «Мандрівки рідним краєм». Її автор – працівник цього закладу освіти, керівник туристських гуртків, методист – Тарас Серба. За час роботи в будинку творчості проведено багато мандрівок, накопичено величезний досвід, зібрано і систематизовано матеріали по проведенню походів – це розробки маршрутів, опис екскурсійних об’єктів, звіти про проведені походи та екскурсії.


         
На презентацію були запрошені люди,які причетні до виходу книги, представники районної адміністрації, районної ради, відділів освіти та молоді і спорту, селищні та сільські голови, представники районної бібліотеки, вчителів, керівників гуртків з туристсько-краєзнавчої роботи, туристський актив селища.
      
Формат презентації передбачав розповідь про історію створення видання. Запрошені мали змогу оглянути невелику виставку методичних матеріалів, посібників, звітів про різноманітні походи, а також виставку спеціального туристське спорядження, яке незвичне а часто і невідоме для загалу, але застосовується в походах.
З вітальним словом виступили голова Тернопільської районної державної адміністрації Олександр Похилий та голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко. Про ідею створення видання розповів начальник відділу освіти Василь Цаль. Під час огляду видання розповіли про своє враження та висловили побажання селищний голова Великих Бірок Роман Мацелюх, сільський голова с.Ступки Ігор Радецький, турист-пішохідник, перший тренер Т.Серби – Ігор Подольський
Під час огладу видання основною лінією проходила ідея, що ми повинні відкрити Україну, всій рідний край, для наших дітей, один для одного і самі для себе.

       
Стосовно Тернопільського району – то ця територія пройдена повністю у різні роки, маршрути апробовані (звичайно що зміни на маршрутах є кожного року…). В багатьох місцях були проведені змагання.

                  
Видання цікаве і корисне воно для кожного. Потрібне в роботі вчителів, керівників туристичних гуртків. 
Видання містить:
- історичну довідку та картографічний матеріал про Тернопільський район;
- відомості про краєзнавчі об’єкти в селах району;
- інформацію про місця проведення змагань з різних видів туризму – пішохідного, водного, велосипедного, а також із спортивного орієнтування;
- інформацію та перелік пам’яток історії та культури, природньо-заповідного фонду, пам’яток новітньої історії
- пам’ятники відомим особистостям та нашим видатним землякам
- поради та рекомендації по організації і проведенню походів та екскурсій;
- розробки туристичних маршрутів різної тематики та складності;
- розробки екскурсій;
- фотографії та картографічний матеріал.
Після завершення огляду частина запрошених під керівництвом Тараса Серби вирушила в велосипедну мандрівку територією Тернопільського району «Стежками козацьких звитяг» по маршруту «селище Великі Бірки – Козацька могила та Козацький Дуб – с.Товстолуг – с.Красівка – ур.Красівка – Дичківське джерело – селище Великі Бірки». Цей маршрут описаний в даному виданні.
Кожен із учасників мандрівки відкрив для себе невідомі місця Тернопільського району та висловили побажання про наступне проведення мандрівок.
Висловлюємо подяку Тернопільській районній державній адміністрації та Тернопільській районній раді за сприяння у видавництві книги.

 


                                 

пʼятниця, 21 червня 2019 р.

Допис в газеті "Подільське слово" за 21 червня 2019 р.

Феєрія розуму й таланту

18 червня на базі НВК «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст. — гімназія ім. С. Балея» відділ освіти Тернопільської райдержадміністрації, районний  методичний кабінет Тернопільської районної ради організували та провефестиваль обдарованих і талановитих учнів Тернопільського району «Майбутнє України».

Сюди запросили учнів, які цього року стали переможцями районних та обласних предметних олімпіад із базових навчальних дисциплін, переможцями конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, конкурсів технічної творчості та переможцями спортивних змагань.
У фестивалі взяли участь і вчителі, які, як зазначили ведучі дійства, взяли на свої плечі непростий обов’язок — ростити обдарованість і успішно впоралися з цим, підготувавши переможців.
Гордість за молоду творчу еліту прийшов розділити народний депутат України Тарас Юрик, який, звертаючись до учнів та їх наставників, зокрема, сказав: «Успіх починається з мрії. Мрія — це план, який наполегливо, незважаючи на труднощі та перешкоди, треба виконувати. Тоді й буде результат. Ви, діти, народилися у вільній незалежній державі. Вам належить її розбудовувати, робити багатшою. Україна — ваш дім. Ви потрібні своїй державі. Саме в рідному краї найкраще знайдете застосування своїм здібностям та станете по-справжньому щасливими людьми!»
Вітаючи учнів та їхніх наставників, голова Тернопільської райдержадміністрації Олександр Похилий висловив побажання, щоб і надалі наш край поповнювався сузір’ям нових талановитих зірочок. «Ви, діти, наше найбільше щастя та багатство, — сказав Олександр Ігорович, — кожен із вас має можливість навчатися у гідних умовах. Нове сучасне обладнання кабінетів дає можливість краще та ефективніше працювати педагогам. А вам — зрозуміти та засвоїти програми з рідної мови та літератури, фізики, хімії, математики, історії, іноземних мов, інформатики. А про такі облаштовані спортивні шкільні зали та майданчики зі штучних покриттям для гри у футбол та волейбол хлопчаки мого покоління навіть і мріяти не могли. Щороку поліпшується матеріально-технічна база ваших шкільних та позашкільних навчальних закладів. Нині сільська школа успішно витримує конкуренцію із міськими. Наші учні займають призові місця на учнівських предметних олімпіадах різного рівня. Приємно, що кожного року їх щораз більше. А це зобов’язує владу, ваших батьків трудитися ще краще, вкладати у ваш розвиток. Адже інвестиції у дітей — це найвигідніші вкладення, які окуплять себе, бо ці діти з часом стануть достойними та щасливими громадянами своєї держави».
«Попереду у вас, дорогі діти, нові дороги, пригоди, відкриття, для кого — літні канікули, відпочинок. А для випускників — нелегкий вибір майбутньої стежини у самостійне життя, — сказав голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко. — Нині ми підбиваємо підсумок вашої минулорічної праці, яка принесла кожному з вас плоди пізнання, досвіду, терпіння та наполегливості. На сесії Тернопільської районної ради депутати одноголосно затвердили програму роботи з обдарованою молоддю, завдяки чому стало можливим грошове преміювання переможців предметних олімпіад різних рівнів, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, конкурсів технічної творчості та переможців спортивних змагань. Це ваші чесно зароблені гроші за наполегливу щоденну працю».
Під час урочистої частини грамотами Тернопільської районної адміністрації та Тернопільської районної ради, а також грошовими преміями були нагороджені 45 учнів і 43 педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти.


Свої найкращі побажання переможцям висловили начальник відділу освіти Тернопільської РДА Василь Цаль, селищний голова Великих Бірок Роман Мацелюх, директор НВК «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст. — гімназія ім. С. Балея» Ольга Бас, директор районного методичного кабінету Галина Кубелко. Пісні та запальні танці учасникам фестивалю дарували вокальний колектив «Калиновий цвіт» (керівник Наталія Грицан), солісти Христина Жук, Іванна Недошитко, Вероніка Безкоровайна.
 Після офіційної частини на учасників фестивалю очікували фуршет, барбекю, інтелектуально-розважальна програма «Ігри патріотів», запальні банси та смачне морозиво.
Цей день, безумовно, кожному учаснику запам’ятається неймовірними емоціями. Особливо, наймолодшим, які отримали першу грошову винагороду за свої успіхи!

вівторок, 18 червня 2019 р.

Участь у виставці дитячих виробів

13 червня в Тернопільському ОКІППО проходив Всеукраїнський науково-методичний семінар-тренінг з трудового навчання, на якому учасники мали змогу оглянути виставку дитячих виробів.
Роботи своїх вихованців представив і Великобірківський БТШ.

Майбутнє України

"Успіх – це коли людина ставить для себе певну мету, а досягає значно більшого".
Сьогодні для успішної учнівської молоді Тернопільського району було організовано свято подяки за проявлені таланти та здібності в інтелектуальних, творчих та спортивних випробуваннях районного та обласного рівня!
18 червня 2019 року на базі НВК «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія ім.С.Балея» відділом освіти Тернопільської райдержадміністрації та районним методичним кабінетом Тернопільської районної ради було організовано та проведено Фестиваль обдарованих і талановитих учнів Тернопільського району «Майбутнє України» .

Гордість за нашу молоду творчу еліту прийшли розділити Юрик Тарас Зіновійович– народний депутат України, Похилий Олександр Ігорович – голова Тернопільської районної державної адміністрації, Галайко Андрій Васильович - голова Тернопільської районної ради.
Під час урочистої частини грамотами Тернопільської районної адміністрації та Тернопільської районної ради та грошовими преміями були нагороджені вихованці та педагоги Великобірківського БТШ. А це призери обласних змагань з початкового технічного моделювання БАНЬКОВСЬКИЙ РОМАН (ІІІ місце у конкурсі «Стендова оцінка авіамоделі», ІІІ місце у конкурсі «Запуск авіамоделі), РАДИК КОСТЯНТИН ( ІІ місце у конкурсі «Виготовлення автомобіля») та КМЕТИК АНАСТАСІЯ (ІІІ місце у конкурсі «Теоретичний залік»). Відзначені також наші туристи – срібні призери Чемпіонату Тернопільської області на дистанції «Крос-похід» КЛАЧИНСЬКИЙ АНДРІЙ та ГЛУХАН МАКСИМ, а також найуспішніший вихованець гуртка «Паперопластика» РОГАЛЬ НАЗАРІЙ (І місце у обласній виставці робіт учнів молодшого шкільного віку з ПТМ). Грамотами нагороджено і їхніх наставників УРМАНЕЦЬ О.Д., СЕРБУ Т.Б. та ЛИСАК Н.А.
Після офіційної частини на учасників Фестивалю очікували: фуршет, оформлений у 4 стилях, барбекю, інтелектуально-розважальна програма «Ігри патріотів», запальні банси та смачне морозиво.
Цей день, безумовно, запам’ятається кожному учаснику неординарністю, сучасністю, творчим підходом, неймовірними емоціями! А особливо, наймолодшим, які сьогодні отримали першу грошову нагороду за свої успіхи!
Висловлюємо щиру вдячність всім організаторам такого чудового заходу!