ІСТОРІЯ № 5.
ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНІ ГУРТКИ
У Великобірківському будинку творчості школяра в еколого-натуралістичних гуртках вихованці ознайомлюються із природними багатствами регіону, вивчають, досліджують та здійснюють заходи по захисту навколишніх ландшафтів.
Саме тут діти вдосконалюють свої знання з природи рідного краю.
З приходом Савич Люби Михайлівни в 1978 році в будинку піонерів почали працювати еколого-натуралістичні гуртки. Люба Михайлівна вела гуртки охоронців природи та квітникарів.
У 1987 році у будинку творчості відкриваються гуртки акваріумістів та зоологів, керівником якого був Тиньо Ярослав Іванович.
В той час проводиться зліт юних натуралістів району, організатором якого виступає керівник еколого-натуралістичних гуртків Тиньо Я.І.
В 1988 році створено лабораторію «Зелений світ», де оформлено інтер’єри: Заповідники України; Рослинний і тваринний світ природи; Рідкісні рослини і тварини Західного Поділля; Знай, люби і бережи; Про Червону книгу природи; До таємниць природи; Охорона природи – справа кожного та інші.
Справу розвитку гуртка акваріумістів продовжує Чорний Олег Андрійович в 1989-1990 рр.
В 1989 році в закладі починає працювати Молоток Галина Василівна. Саме під її керівництвом на базі еколого-натуралістичних гуртків створено еколого-пошуковий загін, склад якого щороку поповнюються новими гуртківцями. Учасники загону щорічно ознайомлюються із природними багатствами регіону, вивчають, досліджують та здійснюють заходи по захисту навколишніх ландшафтів. Юні природолюби з ініціативи Галини Василівни стають учасниками Всеукраїнських конкурсів «Мій рідний край – моя земля», «Галерея кімнатних рослин», «Парад квітів біля школи», «Зелений паросток майбутнього», «Замість ялинки – зимовий букет» («Новорічно-різдвяний подарунок»), «Краса і біль України», «Юний зоолог», «Юний дослідник», акціях «Дерево-життя», «Першоцвіти Тернопілля», «Птахи рідної землі».
Гуртківці в цей час працюють на «екологічній стежині», де встановлюють екологічні порушення, ознайомлюються з ландшафтом, флорою і фауною рідного краю. Пошуково-дослідницька робота, багатий досвід роботи дав свої результати – гуртківці неодноразово стають переможцями Всеукраїнських конкурсів та акцій.
Велику виховну роботу по збереженню природи проводять гуртківці через екологічну агітбригаду «Дивосвіт», яка щорічно поновлює тематику виступів і неодноразово стає призером районного та учасником обласного конкурсу агітколективів.
За 25 річну діяльність Галини Василівни в будинку творчості школяра історія закладу поповнилась чисельними здобутками та перемогами вихованців еколого-натуралістичних гуртків і заслуговує окремої розповіді.
Чималу роль у розвитку еколого-натуралістичних гуртків внесла і Цимбрак Наталія Зеновіївна, яка працювала у Великобірківському БТШ з 2001 і вела гуртки фітодизайну та акваріумістів з 2002 по 2007рр. Вироби її гуртківців займали завжди призові місця у районних та обласних конкурсах-виставках «Новорічно-різдвяний подарунок» та «Таланти твої, Україно!»
В 2015 році еколого-натуралістичні гуртки у Великих Бірках відновили свою діяльність завдяки тому, що у заклад прийшла, колишня вихованка Галини Василівна , Потурай Наталія Володимирівна. Протягом трьох років вона з любов’ю та цікавістю, використовуючи інтегровані технології STEM-освіти навчала дітей у гуртку юних квітникарів та друзів природи, «Флористика та фітодизайн інтер’єру»
За вдяки Наталі Володимирівні діти досить успішно залучалися до еколого-просвітницьких заходів, акцій та конкурсів.
Так у 2017 иихованці гуртка “Юні друзі природи» стали переможцями Всеукраїнської акції «Годівничка», а вихованці гуртка «Флористика та фітодизайн інтер’єру» зайняли ІІ місце у Всеукраїнській акціі «День юного натураліста»
У січні 2018 р. робота «Ялинкові фантазії» Потурая Юрій, Гайдукевич Валентини, Миколаїшин Тетяни зайняла ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Новорічна композиція»
У березні 2018 вихованець гуртка «Юні друзі природи» став переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу експериментально-дослідницьких робіт для учнів 4-6 класів з природознавства «Юний дослідник» (Дослідницька робота «Розмаїття пернатих друзів у моїй годівничці»)
Крім цього вироби її вихованців традиційно займали високі місця у конкурсах виставках різного рівня.
Паралельно еколого-натуралістичні гуртки працювали на базі шкіл району і керівниками цих гуртків були такі педагоги
на базі Петриківської ЗОШ І-ІІ: Чубак Галина Богданівна – гурток фітодизайну (2005-2007) та Новікова Наталія Михайлівна – гурток фітодизайну з 2012 -2014 р.
на базі Білецької ЗОШ І-ІІ ст.. - Миколів Зоряна Петрівна – гурток юних друзів природи (2018-2019)